Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na váš e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Jitka

Přidáno: 23.04.2016

Pohodová a vyladěná žena z Prahy.

výška 188, boty 42


 

Jaké to bylo, když jste byla mladá holka a měřila 188 cm?

  

Připadala jsem si jako exot, ve třídě jsme byly jen dvě podobně vysoké dívky. Bylo mi nepříjemné všude vyčnívat, pořád jsem se hrbila, abych zapadla. Svou výšku jsem jako výhodu pociťovala jen při sportu, hrála jsem basket.  To bylo fajn, parta lidí, kteří byli podobně velcí jako já, mi zůstala dodnes. Jinak mi byla moje výška spíše na obtíž. Například taneční, to byla katastrofa.  Pocházím ze středně velkého města, tam nás tolik vysokých dívek nebylo, v Praze bych se možná cítila lépe, možná bych se více ztratila v davu.


Přála jsem si mezi kamarádky zapadnout, ale když člověk chtěl nějaké kamarádky mít, tak se prostě musel smířit s tím, že vyčnívá.  Horší to bylo později s muži, oni kupodivu příliš neřešili, že jsem vysoká, ale já ano. Přece jen, mít chlapa do podpaží, to není ono. Styděla jsem se, hrbila se.  Často, i když to byl hodný milý člověk, věděla jsem, že mi ten rozdíl ve výšce po čase bude vadit.

 

ball

 

A jak to bylo s oblékáním?

 

No samozřejmě těžké, ale moje babička a maminka byly šikovné  švadleny, takže jsem měla oproti jiným vysokým děvčatům výhodu. Co šlo, to mi upravily, kde byly záložky, ty povolily, prostě jsme dělaly, co jsme mohly. Moje mladší sestra už to pak měla jednodušší, mnoho věcí po mně zdědila. Já jsem měla pocit, že jsem na tom hůř, nejsem tak štíhlá jako ona, takže mi připadalo, že jí to oblečení i lépe padne.

 

Jak se vám žije dnes?

V dnešní době už to tak nevnímám, lidi jsou větší, už tolik netrčím. A mám přátele z doby, kdy jsem hrála basket, mezi nimi si připadám normálně. Přátelíme se celé rodiny, jezdíme spolu na dovolenou, i naše děti se kamarádí.

 

Jak se vám obléká nyní, v době kdy jsou obchody plné zboží?

 

V tomto ohledu se pro mě zase tak moc nezměnilo, musím koupit vždycky to, co mi je.  Chodím na nákupy, až když něco opravdu nutně potřebuji. Nakupování si tedy určitě neužívám. Vždycky je mi líto, když si kamarádka nese na vyzkoušení do kabinky hromadu kalhot a já s bídou jedny. A to vím, že jestliže mi náhodou budou, tak si je budu muset vzít, i když jsou třeba zelené a já zelenou nemám ráda.

 

Kde nakupujete, máte vytipované obchody?

 

Vím, že třeba kalhoty v případě souhry náhody a štěstí koupím v C&A, občas něco najdu v prodejnách XXL, ale to mi je zase obvykle široké. Naštěstí si umím spoustu věcí upravit, jsem také vyučená švadlena. Dříve jsem si na sebe i šila, dneska se to ale nevyplatí, za látku dáte skoro tolik, co stojí hotový kus v obchodě. A všechno také není možné ušít, třeba džíny nebo svetřík si prostě neušijete. Navíc mám pocit, že zmizely obchody s látkami, takže není ani výběr. 


Například jsem se rozhodla, že si pořídím koženou bundu, kabát nebo sako, zkrátka nějaký pěkný kožený kousek.  Vyzkoušela jsem jich mnoho, většinou byly přestřižené v pase, nebo jen do pasu, což v mém případě znamenalo, že mi končily pod žebry. Kabáty jsou vůbec kapitola sama o sobě, obvykle mají pásek, a ten já rozhodně nemám v pase. Pokud to jde, tak si posunu poutka, povolím záložky na rukávech, popustím délku a dá se to nosit. Ale u koženého kabátu? Ten prostě neupravíte.

 

A jak to dopadlo? Koupila jste si něco hezkého?


Nakonec jsme s paní prodavačkou vybraly jeden kabát  z katalogu a  nikoliv z nabídky v obchodě. Je střižený do Áčka, takže ho můžu přepásat tam, kde já mám opravdu pas.

 

Nahrazujete některé kousky pánským sortimentem?

 

No určitě, hlavně kalhoty. Ale ani to nejde vždycky.  Nedávno jsem sháněla lyžařské kalhoty, vyzkoušela jsem i pánské, jenže ty střihy jsou jiné, nesedí na ženskou postavu. Dnešní dámská móda je i na lyže elegantní, kalhoty jsou více obepnuté, mají tvarované nohavice.  Pánské jsou objemné, nohavice široké a rovné. Nakonec jsem u dámských kalhot nohavice nastavila a je to.

Jinak nakupuji pánská trička, jenže se taky chci cítit žensky, ta pánská trika mají přece jen jiný střih.

 

Byla byste ochotná nakupovat oblečení, o němž víte, že vám bude dobře sedět, i za vyšší cenu?

 

Cena nehraje roli, když mi to bude sedět, tak je to výhra.

 

boty

 

A co boty?

 

No to je stejné, hrůza. Objevila jsem teď tady nedaleko prodejnu se značkou Rieker,  mívají  právě i boty na mě. Jenže! Mají obvykle jen jeden pár od vzoru, takže na to musím pamatovat a jít nakupovat včas před sezónou. A také musím brát to, co je. Nemůžu si vybírat. Ale mám od nich už dvoje, a jsou pohodlné.

 

A jaké to je, užíváte si nakupování bot?

 

No to rozhodně ne. Vždycky se stydím, když si mám říkat o své číslo. Když jsem potřebovala boty na maturitní ples mého syna, oběhla jsem spoustu obchodů a nic. Nakonec jsem byla tak zoufalá, že jsem se v jedné prodejně rozplakala. Všechny bychom chtěly mít střevíčky jako Popelka, ale prostě to nejde.

 

Co si myslíte, že vysokým ženám nesluší?

 

Podle mě jim nesluší tříčtvrteční sukně, takové ty do půlky lýtek. Měly by mít buď dlouhé, nebo po kolena.

 

V jakých jiných oblastech běžného života vnímáte, že svět není uzpůsoben pro život vysokých lidí?

 

Já si například neužiju relaxaci, vana je mi krátká a postel taky, zvláště když má na obou koncích

pelest. Povlečení na peřiny jsem si dříve také šila, dnes se už dá v délce 220 koupit, ale zase: musíte brát to co je, i když se vám to úplně nelíbí.

No a stává se mi, že se praštím do hlavy o horní rám dveří, to fakt bolí.

 

Máte doma uzpůsoben nábytek svojí výšce?

 

Můj manžel i synové jsou také vysocí, takže by to bylo žádoucí, ale zatím máme jen výš posazené umyvadlo. Uvažuji ale o tom, že si nechám podložit stůl a zvýšit kuchyňskou linku.

 

Myslíte si, že vysocí lidé mají i nějaké zdravotní potíže vyplývající z nevhodné ergonomie prostředí kolem nás?

 

Já jsem si například uvědomila, že nikdy nesedím s nohama pod stolem, vždycky si sednu bokem, abych si neodřela kolena nebo neroztrhala punčochy. Takže se zákonitě křivím a bolí mě pak záda. To bude myslím častý problém nás vysokých.

 

Nakupovala byste oblečení, nebo i jiné zboží, na specializovaném e-shopu?

 

Určitě ano, musela bych si ale nejprve několikrát vyzkoušet, že mi ty věci padnou. Samozřejmě mám ráda, když si věci vyzkouším, ale pokud bych si ověřila, že mi sedí velikosti, tak by překážkou bylo jen to, že se občas nedá přesně posoudit barva. Monitory někdy zkreslují. Ale bylo by fajn, moci si vybírat.

Mě je totiž nejvíce líto, že my musíme nakupovat to co je, a ne to co bychom opravdu chtěly.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Taťána, Praha, 14.4.2016

 

nohy


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2014 - 2021 © Dlouhý-holky.cz